راهنمای مادران و بچه داری


اثرات منفی تنبیه کودکان در جمع

یکی از بدترین کارهایی که می‌توان در مراحل تربیت کودکان انجام داد، تنبیه آن‌ها در جمع است. وقتی کودکان در جمع قرار می‌گیرند نیاز به توجه بیشتری دارند و دوست دارند که همه‌ی توجه اطرافیان به آن‌ها معطوف شود.

آموزش عادت های خوب به کودکان

کودکان برای یادگیری نحوه خواندن و نوشتن به مدرسه می‌روند و برای یادگیری ورزش در کلاس‌های مختلف شرکت می‌کنند. اما یادگیری عادت‌های خوب نیز باید درخانه تدریس می‌شود! یکی از ساده‌ترین کارها برای آموزش، شروع در سنین پایین است.

بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان

فرض کنید کودک شما در یک مسابقه برنده می‌شود، چه احساسی دارید؟ حتماً فکر می‌کنید هر چه بیشتر او را تشویق کنید، بهتر است. حتماً فکر می‌کنید که تعریف زیاد باعث می‌شود که او احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد.

بالا بردن قدرت تحمل باخت در کودکان

معمولاً والدین فکر می‌کنند که تنها وظیفه آنها کمک به موفق شدن فرزندانشان است. اما معلمان و کارشناسانی که با کودک کار می‌کنند، عقیده دیگری دارند و آن این است که کودکان باید یاد بگیرند که چگونه شکست را تحمل کنند.

حل عادت دروغگویی در کودکان

همه کودکان بعضی اوقات دروغ می‌گویند و این یک مسئله‌ عادی تلقی می‌شود. اما در صورتی که دروغگویی کودک به یک اتفاق معمولی تبدیل شود، می‌تواند مشکلات جدی‌تری را ایجاد کند. ارزش گفتن حقیقت و راستگویی را به فرزند خود آموزش دهید.

خوب گوش دادن به کودکان، وظیفه ای حساس

گوش دادن به کودکان روشی مناسب برای بهبود ارتباط شما با فرزندتان است. این کار باعث می‌شود که فرزند شما بتواند ارتباط خوب و صمیمانه‌ای با والدین خود برقرار کند و هر حرفی که دارد به راحتی بیان کند.

کاهش زمان استفاده از موبایل در کودکان

این روزها نه‌تنها دست بزرگترها، بلکه دست کودکان نیز تلفن‌های هوشمندی را می‌بینیم که بیش از اندازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید این سوال برای شما هم وجود داشته باشد که چگونه زمان استفاده از تلفن همراه را در کودکان کاهش دهیم؟

روش برخورد با کودکان خجالتی

شاید باور نکنید ولی کمرویی در حد مناسب می‌تواند به تکامل کودک کمک کند. گرچه بلعکس می‌تواند باعث نارسایی ذهنی و رفتاری او شود، این بستگی به برخورد شما با کودک خجالتی دارد.

از بین بردن ترس از تاریکی در کودکان

ترس از تاریکی یک ترس رایج و معمولی برای اکثر کودکان است. معمولا کودکانی که شخصیت مضطربی دارند با این ترس‌ها ناتوان‌تر می‌شوند. این نوع ترس، زمان خواب می‌تواند یک کابوس کامل باشد به این صورت که ساعت‌ها طول بکشد تا به خواب بروند و در طول شب چندین بار بیدار شوند.

راه‌های از بین بردن حسادت در کودکان

حسادت احساسی است که ممکن است در هر کسی وجود داشته باشد و کودکان نیز از این امر مستثنی نیستند. کودکان ممکن است به خواهر و برادر یا دوستان و همکلاس‌های خود حسادت کنند، اما حسادت همواره پیامدهای منفی در پی دارد.